V piaristické knihovně příborského muzea zalistujeme vzácnými rukopisy
Knihy, které přežily staletí, psané krásně na ručním papíru a vázané v kůži nebo pergamenu, střeží v Piaristické knihovně v Příboře Muzeum Novojičínska. Teologie, historie, ale i atlasy, zpěvníky, kroniky a lidové čtení. To vše se z dob působení piaristů v Příboře dochovalo do dnešních dnů.
Řeholní řád se tady v minulosti věnoval dobročinnosti a vzdělávání. Dnes o sbírku téměř pěti tisíc vzácných rukopisů a tisků pečuje Muzeum Novojičínska. V prostorách Piaristického kláštera, kde se knihovna a pobočka muzea v Příboře nachází, si malé knižní poklady prohlédneme s historikem Václavem Michaličkou.
„Mám tady jednu opravdu vzácnou knihu. Je to středověký rukopis z roku 1430 z doby před vynálezem knihtisku. Je psaná latinsky, je to náboženské pojednání,“ ukazuje na jeden z pokladů historik Michalička.
Písmo v knize vypadá, jako by bylo psané včera. „Tehdy se psalo inkoustem, který se připravoval ze sazí, z takzvaného koptu. Velice trvanlivý inkoust byl, do kterého se přidávaly duběnky, což jsou vlastně ty kuličky na dubu. A samozřejmě velmi kvalitní je i papír, ruční a trvanlivý,“ dodává historik.
Vzácnými rukopisy z příborské Piaristické knihovny si zalistujeme v záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.