V sedle starého velocipédu
Až uprostřed křižovatky potkáte staromódně vystrojeného pána na vysokém kole, nedivte se a buďte za volantem opatrní. Takové odvážné jízdy absolvují členové Klubu českých velocipedistů z Hrabové. Ctí stařičké stroje z dob pradědečků a nebojí se ani na rušné silnice.
Tihle cyklisti jsou jako ze starého katalogu. Místo helmy nosí čepice s kšiltem a raději než moderní cyklistické neoprény oblečou podkolenky a kalhoty zvané pumpky. Ostatně právě taková výstroj se hodí ke starým velocipedům, které s oblibou čas od času sedlají.
Klub českých velocipedistů z Ostravy-Hrabové se pod oficiální hlavičkou schází teprve od loňska, ale nadšení pro historickou cyklistiku v nich zraje už dlouhá léta. Pro kola po pradědečcích šplhají na zaprášené půdy a pak rozvrzané stroje šperkují s příkladnou láskou sběratelů a sportovních fandů.
Cyklista v sedle starého velocipédu získává opravdu velký nadhled. Musí ale také přijmout fakt, že stroj nemá moderní převody nebo odlehčený rám a že vyšlapat kopce je skutečně nefalšovaná dřina.
O šlapacích pokladech jsme si povídali s Františkem Janšou a Jiřím Axmannem. Rozhovory a reportáž si poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.