V zámeckém parku v Bruntále sídlí bohové

31. červenec 2015

Sídlí tu bohové, najdete tu vzrostlou parkovou zeleň a taky klidový koutek u malého jezírka s lekníny. Procházka zámeckým parkem v Bruntále může zpestřit návštěvu oblíbené památky.

V zeleni vás budou provázet pískovcové sochy. Je jich tam celkem 11, z toho 9 ztvárňuje starověké bohy a bohyně.

"Máme tady například nymfu Nereovnu s delfínem, bohyni úrody, která má roh hojnosti, a pak tu ještě máme Fortunu - bohyni štěstí," říká historička umění Ľubica Mezerová.

Při toulkách Bruntálem si nenechte ujít zámecký park a taky samotný zámek. Jeho nádvoří nedávno prošlo rekonstrukcí. Najdete tu arkády postavené ze zajímavého kamene a taky kus nalezeného historického portálu.

"Naše nádvoří prošlo generální rekonstrukcí. To znamená, že se dělaly částečně klempířské a kovové výrobky, fasády, dlažba, inženýrské sítě, elektřina, okna, nátěry, prostě generální rekonstrukce," vyjmenovává Jaromír Rada, vedoucí provozního útvaru bruntálského muzea.

Více se dozvíte v magazínu Křížem krajem (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek') .

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.