Ve Frýdku-Místku po 13 letech znovu studují budoucí hasiči

5. září 2023 12:18

Ve Frýdku-Místku v pondělí usedli do lavic budoucí hasiči. Po 13 letech obnovila přerušenou výuku Střední odborná škola a Vyšší odborná škola požární ochrany. Jediná rezortní škola Ministerstva vnitra v České republice. Absolventi můžou hned po maturitě nastoupit přímo do výjezdových jednotek.

Filip Foltýn přednesl slavnostní slib a ostatní se připojili sborovým zvoláním. Filip je od malička členem sboru dobrovolných hasičů v Orlové. „Fakt mne to začalo bavit, vyhrával jsem i nějaké soutěže, dostalo se mi to pod kůži a je to můj sen být hasičem a pomáhat druhým,“ říká.

Hasičský sport na školu přivedl i Hanu Moštíkovou z Hájova, která je jednou ze dvou dívek mezi 30 přijatými studenty. Těch se hlásilo celkem šedesát. „Chtěla bych do výjezdové jednotky, ale až časem uvidíme, jestli mi to vyjde,“ říká opatrně studentka.

„Pro mne osobně jako absolventa téhle střední školy v roce 1998, kdy jsem ji ukončil, tak je to citová záležitost,“ říká ředitel školy Jiří Fojtík. „Naši absolventi vlastně nemají jen maturitní zkoušku, ale mají veškerou potřebnou odbornou způsobilost,“ vysvětluje Fojtík s tím, že absolventi ostatních škol zaměřených na požární ochranu musí projít ještě dalším výcvikem, pokud se chtějí stát profesionálními hasiči.

Jak doplňuje generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček, v blízké budoucnosti je v plánu otevřít druhou třídu a zavést také dálkové studium. Podle Vlčka v profesionálních výjezdových jednotkách v tuto chvíli v Česku chybí 900 hasičů.

Spustit audio