Ve Frýdku-Místku se umělci snaží zachovat umění smaltu, které má v regionu dlouhou tradici
Umění smaltu má v podhůří Beskyd už více než 160letou tradici. Zachovat se ji snaží umělci sdružení v Dílně uměleckého smaltu ve Frýdku-Místku a učí ji i veřejnost.
Principem smaltování je přitavování skloviny, tady smaltu, na kovový podklad. Jde o docela náročnou techniku, i na pomůcky. Pro práci s pravým smaltem je totiž třeba mít pořádnou pec, takovou, která dosáhne teploty i nad 800 stupňů.
Vytvářejí tam velkoformátové obrazy i drobné šperky. A také pomáhají navracet smalt do veřejného prostoru. Například se smaltovanými plastikami ve tvaru šroubovice DNA, které vytvořili umělci ve zdejší dílně, se mohou lidé setkat ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.