Ve školce v Tiché na Frenštátsku už generace dětí oblékají valašské kroje

5. květen 2013

Vydržely více než půl století a oblékali je i rodiče dnešních předškoláků. Valašské kroje jsou v mateřince v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm doslova opečovávaným pokladem. Děti této tradici rády podléhají, protože vystupovat v opravdovém valašském kroji na školkových akcích či vítání nových občánků je něco, co jinde školky zkrátka nemají.

Předškoláci ve valašských kordulkách a košilkách nechybí u žádného vítání občánků a v krojích se také fotí před nástupem do školních lavic.

„První zprávy o krojích v naší mateřské škole jsem našla ve školní kronice, která byla založena stejně jako první mateřská škola – 1945. Ta zmiňuje o vystupování dětí na různých kulturních akcích v obci ve vypůjčených valašských krojích,“ říká učitelka Hana Špačková.

„Teprve ve školním roce 1956/57 jsem našla tuto zprávu: ‚Besídku o Vánocích 1956 jsme pořádali se SRPŠ. Čistý výtěžek 780 korun jsme věnovali na pořízení dětských valašských krojů, které zůstaly majetkem školy,“ doplňuje Špačková.

Šikovné maminky tehdy kroje pomáhaly našít. Devatenáct dívčích a jedenáct chlapeckých. „Tyto kroje se zachovaly až do dnešní doby. Až kolem roku 2000 jsem začala postupně obnovovat chlapecké košile, kalhoty a dívčí halenky a kordulky. A to proto, že dnešní děti mají zcela jinou stavbu těla než děti v roce 1956. Jsou vyšší, silnější. Do starých krojů se vejdou děti tříleté, starší děti ne,“ vysvětluje Špačková.

O krojovou garderobu školky pečuje školnice Radka Palacká. „Musím kroje opravovat, hlavně bílé košilky, které se škrobí a žehlí. Dělá se to asi tak jednou za rok. Dle potřeby, pokud je to hodně ušpiněné, tak i vícekrát,“ dodává Palacká.

Spustit audio