Velikonoce na jihovýchodní Moravě: mrskání, šlahání i polévání, košty vína i slivovice a spousta setkání a zpěvu!

Veselá a lidová část Velikonoc může mít různé podoby: od hromadných obchůzek mužů s pomlázkami v krojích se zpěvy a muzikanty až po velikonoční košty vína, slivovice a klobásek a také polévání vodou neboli oblievačku.

Jak vypadá Velikonoční pondělí na Strání a pod nejvyšší horou Bílých Karpat – Velkou Javořinou a jakou roli hraje v prožívání svátků hraje tamní Velikonoční košt vína? Co se během tzv. červeného pondělí děje v Bánově kousek od Strání? Jak se liší tamní písně, zvyky i tvary pomlázek neboli korbáčů? A co se stane, když si o Velikonocích odskočíte z těchto obcí hned za hranici na Slovensko?

Během Hodu Božího velikonočního natáčela v oblasti Markéta Ševčíková. V pořadu uslyšíte BROLN, CM Strýci ze Strání, Olšava z Uherského Brodu, Kohútek z Bánova a Ondráš z Brna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.