Velká hala, stovky tisíc osobních karet a platových výměrů. Hornický archiv čeká digitalizace

11. září 2020 06:09
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Praha TK ČSSZ sociální kartotéka

Podnik DIAMO začal v Ostravě zpracovávat rozsáhlý archiv, který se týká bývalých šachet. Ve velké hale je seřazených více než 200 tisíc osobních karet horníků a dá se z nich vyčíst, jak se pracovalo před desítkami let. Zažloutlé listiny je nutné převést do elektronického seznamu.

Jedna studentka diktuje, druhá zapisuje. Jednoho horníka po druhém. Z dolů, po kterých už toho moc nezbylo.

Lubor Veselý z DIAMA loví v šuplíku a ukazuje, že co karta, to příběh. „Je tady taková zajímavá dvojice Bernacik Viktor I a Bernacik Viktor II. Jeden se narodil v roce 1855, druhý v roce 1875, takže asi otec a syn. Oba fárali a ten mladší má devět dětí,“ počítá Veselý.

Je to, jak říká, i velké pátrání po zapomenutých výrazech. Třeba, když se někde píše, že někteří havíři pracovali jako tačníci. „Ti tahali takový vozík, popruh měli ovázaný kolem čela, takže měli otlučené hlavy,“ popisuje Veselý.

Našli jsme dokonce důkaz, že žil Jára Cimrman. Horník s tímto jménem přitom začínal jako čalouník.

Je tady dohromady asi 200 tisíc osobních karet a nejen to. „Jsou tady mzdové listy, takzvané záznamy zdravotní prevence, které obsahují údaje o prašné expozici horníků. Jsou tam i horníci narození kolem roku 1860,“ dodává Lubor Veselý.

Po elektronizaci vznikne seznam a bude možné mnohem rychlejší vyhledávání. Dodnes jsou tyto údaje občas potřebné třeba pro výpočet důchodů.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související