Viditelnost chodců a cyklistů. Proč jsou důležité reflexní prvky a barva oděvu

6. říjen 2020

Podzim je obdobím, kdy se dříve stmívá a později rozednívá a bezpečnost těch, kteří jsou na silnicích hůře viditelní, je tak v ohrožení. Co všechno bychom měli udělat v rámci prevence?

Vliv na viditelnost má už samotná barva oblečení. Bílá je viditelná na 55 metrů, žlutá na 37 metrů, červená na 24 metrů, modrá už jen na 18 metrů. „Obecně to tmavé oblečení je vidět na velmi malou vzdálenost, což je cca 20 metrů. Když je tma a ještě navíc prší, je chodec ještě hůře vidět,“ připomíná v úvodu Poradny policejní preventista Lukáš Kendzior.

Reflexní prvky pomáhají řidičům vidět chodce až na vzdálenost 200 metrů. „Určitě bych počet takových prvků neomezoval na jeden. Čím víc, tím líp,“ dodává Kendzior.

Jezdec na koni je řidič

Reflexní prvky. Jsou důležité

V Poradně také padl dotaz posluchače týkající se jezdců na koních. Jak ti by měli být označeni – stačí reflexní prvky nebo je třeba něco víc?

„Jezdec na koni je řidič. A povinnosti jsou konkretizovány v § 60 Jízda na zvířatech a vedení a hnaní zvířat. Tam je ohledně viditelnosti napsáno, že za snížené viditelnosti musí být jezdec na zvířeti označen na levé straně neoslňujícím bílým světlem viditelným zepředu a červeným neoslňujícím světlem viditelným zezadu. Čili reflexní prvky nestačí,“ vysvětlil policista v Poradně.

autoři: Eva Panošová , tif
Spustit audio

Související