Vše o včelách, včelařích a medu se dozvíte v Chlebovicích

24. únor 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muzeum včelařství v Chlebovicích

Budova starobylého fojtství v Chlebovicích u Frýdku-Místku je poprvé zmíněna v kronikách v roce 1326, a to v listině biskupa Konráda. Před rokem 1986 z ní už však byla jen ruina na zboření. Místní lidé se ale pustili do oprav a následně v ní zdejší nadšenci v roce 1995 zřídili včelařský skanzen a muzeum včelařství.

V muzeu jsou umístěny úly od těch nejstarších slaměných až po nejnovější úly z tvrzeného polystyrenu. Uvidíte zde i řadu medometů včetně toho prvního, tedy nejstaršího. Za dvacet let existence muzea se právě sbírka medometů stala jednou z největších na světě. Nechybí zde ani medaile, odznaky a známky s včelařskou tematikou.

Mezi exponáty je i dekret Marie Terezie o včelařství. Ve včelařském domě se konají kurzy, přednášky, výstavy i oslavy. V medovém sklípku zraje medovina a proslulý medový likér "Místecký Medák". A nechybí tady ani včelařská prodejna se vším možným, co práce se včelami vyžaduje.

Muzeum včelařství v Chlebovicích

Pokud chcete vidět, jak se vytáčí med, jak vypadá různé včelařské náčiní a rádi byste nahlédli do včelařské kuchyně, pak je návštěva ve včelařském muzeu v Chlebovicích dobrý tip na sobotní výlet, a to i teď v zimě, protože včely spí a ti, kteří se jich bojí, nemusí tak mít strach ze žihadel. Návštěvu je ale nutné předem domluvit.

Staré fojtství v Chlebovicích u Frýdku-Místku z roku 1750 není jenom včelařská expozice, ale také se na půdě stavení dozvíte hodně z historie Chlebovic, o jejich vzniku, době předválečné i o tom, jak si vedly v období války, o ochotnickém spolku, budově fojtství a tak dále.

Muzeum je otevřeno pro hromadné zájezdy po předchozí domluvě kdykoliv. Jinak od dubna do října v úterý a ve středu od 09:00 do 13:00, ve čtvrtek a v pátek od 13:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:00.

Muzeum včelařství v Chlebovicích
autor: Artur Kubica
Spustit audio