Všechno tam zůstalo tak, jako by havíři odešli teprve včera

16. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Areál Dolu Michal v Ostravě je národní kulturní památkou. Když tam přijdete, můžete mít pocit déjà vu. Všechno tam zůstalo tak, jako by havíři, kteří v dole pracovali, odešli teprve včera. Ve stopách horníků se vydáme s naším magazínem.

Důl vznikl už v roce 1842, o rok později v něm začala těžba, ale budovy, které můžete obdivovat ještě dnes, jsou o něco mladší. Byly postavené a opravené v roce 1915. Takže jednoduše spočítáno: důl, stejně jako těžní věž, je právě letos sto let starý!

Zub času se ale do památky nezakousl. Je dobře udržována i díky tamnímu kastelánovi Alexandru Zaspalovi a všem z areálu Dolu Michal, kteří se tam nikdy nebojí přiložit ruku k dílu. Patří k nim i bývalí horníci, dnes průvodci Rudolf Smelík a Jiří Flek.

V hledáčku filmařů

Důl Michal je zahrnut i do seznamu České republiky pro zápis do světového kulturního dědictví UNESCO. Často ho proto vyhledávají i filmové štáby, které si cení hlavně autentičnosti prostředí. Před dvěma lety tam například natáčeli Korejci. V jejich filmu si zahrály i michálkovické legendární sprchy v hornických koupelnách. Důl se po dobu pobytu filmařů pro potřeby scénáře proměnil i v německou štolu, protože po válce odcházeli mnozí Korejci právě za prací do Německa.

Těžní stroj

Mimořádná historická hodnota Dolu Michal spočívá kromě architektonické kvality původních staveb také v původním zachování celého areálu, včetně technického vybavení a kvalitních řemeslných detailů. A o to všechno je třeba pečovat.

Také o tom uslyšíte v záznamu magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

autor: dam
Spustit audio