Vzácnou infekční nemoc si přivezli z Arménie čtyři cestovatelé z Opavska
Nemoc se jmenuje brucelóza a už je 60 let v Česku vymýcená. Primárně jde o onemocnění zvířat, které se přenáší na člověka přímým kontaktem, ale například i po vypití tepelně nezpracovaného mléka. To byl právě případ nakažených turistů.
„Většinu času jsme strávili na horách, kde lidé žijí v takových velkých stanech a chovají tam kozy. Byli hrozně pohostinní – pozvali nás, udělali nám kafe a dali právě to mléko,“ vypráví dvacetiletá studentka Barbora Mludková.
Brucelózou se nakazila právě po vypití nepasterizovaného mléka. „Bylo těžké je odmítnout a my jsme vlastně ani nechtěli, protože jsme si říkali, že se přece nemůže nic stát, když se jednou napijeme,“ dodává.
S kamarádkou a jejími rodiči navštívila Arménii loni v červenci. V září se pak její zdravotní stav zhoršil – trpěla bolestmi v kyčli, hlavy a byla nezvykle unavená. Tak šla k lékaři. V nemocnici zjistili, že má zánět mozkových blan.
Po přeléčení ji pustili domů, jenže za pár dnů byla zpátky. A lékaři začali hledat příčinu. Nebylo to snadné, i když už na začátku měli na vzácnou nemoc podezření.
Nakažlivá brucelóza u zajíců na Holešovsku. Odborníci radí nesbírat mrtvá zvířata a dát pozor na své psy
U zajíců na Kroměřížsku se objevila nakažlivá brucelóza. Jde o nemoc přenosnou na člověka.
„Pomalu se tam vytváří protilátky, takže přestože jsme na toto onemocnění v počátku mysleli, testy nám vyšly negativní. Až podrobné veterinární vyšetření s širším spektrem brucel potvrdilo tuto etiologii,“ uvedl primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.
Pátrání po příčině potíží tak bylo konečně u konce. Lékaři mohli nasadit cílená antibiotika. Dnes už se mladá žena cítí dobře.
Postupně ale k lékařům přišli i tři další spolucestovatelé s podobnými příznaky. „Poslední případ přišel až šest měsíců po návštěvě Arménie, kdy maminka této kamarádky v podstatě přišla také s nespecifickými problémy a také se prokázala brucelóza,“ dodává primář.
Podle primáře Kümpela by lidé při cestování v méně rozvinutých zemích měli na možná rizika myslet a konzumovat balenou vodu a dobře uvařená jídla.
Brucelóza je závažná infekce, jež se vyskytuje u domácích a divokých zvířat. V Československu byla v šedesátých letech minulého století u domácích zvířat pomocí složitého a nákladného komplexního programu vymýcena. Vymýcena je i ve většině rozvinutých zemí. Člověk se může infekcí nakazit přes poraněnou kůži, spojivky anebo také konzumací nevhodně upraveného mléka a mléčných výrobků nemocných zvířat. Brucelóza se léčí dlouhodobým užíváním antibiotik. Infekce napadá například játra.
Zdroj: ČTK
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Začíná zlatá doba Spojených států. Na hranici s Mexikem pošlu armádu,‘ uvedl Trump
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Politolog Kopeček: Volby v Čechách by teď vyhrálo ANO. Na kauzy Babiše se už zapomnělo
-
Zajatý voják z KLDR potvrdil těžké ztráty. ‚Nevěděl jsem, že jedu do Ruska ani proti komu bojuji,‘ řekl