Vzpomínky na tramvajovou trať v Petřkovicích
Dodnes jsou viditelné zbytky bývalé tramvajové trati v ostravských Petřkovicích. Zachovala se například montážní jáma pro údržbu tramvají. Trať vedla do Hlučína a místní na ni rádi vzpomínají, i když místo ní před 40 lety postavili silnici.
Petřkovicemi prochází rušná hlavní silnice. Místní kronikář Kristián Gebauer vzpomíná na dobu, kdy přímo tudy vedla tramvajová trať až do Hlučína. „Byly to dřevěné tramvaje někdy z 30. let a jízda byla dobrodružstvím. Ty tramvaje měly plošiny, lidé tam viseli za zábradlí. Drncalo to, klepalo... Že jede tramvaj, slyšeli všichni už z dálky,“ popisuje s úsměvem.
Jednou dokonce zůstal přímo v tramvaji během silné bouřky. „Seděl jsem tam sám s řidičem. Najedou blesk, rána a všude kolem oheň, ale nic se nestalo. Zážitek to byl šílený,“ vzpomíná.
Tramvaj v Petřkovicích jezdila od roku 1950 do roku 1982. „Provoz byl ukončen údajně kvůli dezolátnímu stavu trati. Je fakt, že jízda po ní byla šílená, protože ty koleje se kroutily a ten svršek už nebyl dobrý,“ dodává Kristián Gebauer.
Trať zůstala pod dnešní silnicí, která spojuje Hlučín s Ostravou. Místní lidé ale na tramvaj dodnes rádi vzpomínají.
Kromě tramvají jezdily přes Petřkovice i vlaky. Dodnes se zachovaly dva pilíře železničního mostu. Na jednom z nich je vyhlídka, na druhém pak lezecká stěna.
Související
-
Ostrava se pyšní jedním z největších depozitářů historických...
Někdo z vás možná ještě pamatuje doby, kdy tramvajovému vozu kraloval řidič spolu s průvodčím a kdy staré dřevěné tramvaje brázdily ostravské ulice rozvážným tempem.
-
Nejstarším exponátem depa historických vozidel DP Ostrava je...
Ostrava byla koncem 19. století jedna z nejvíce se rozvíjejících průmyslových oblastí u nás. Stále větší nárůst obyvatelstva, dolů a dalších závodů si vynutil efekt...
-
Ostravská MHD bude mít muzeum. Město chce, aby bylo interaktivní a zajímavé pro celé rodiny
Ostrava se rozhodla vybudovat muzeum dopravy. Stát by mělo vedle vlakového nádraží v Přívoze. Radní schválili vypsání soutěže na kreativní návrh. Přímo také oslovil...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.