Za nejstarší beskydskou hospodou musíte do Trojanovic. V Balitě čepují pivo už od roku 1627

22. duben 2019

Víte, kde najdete nejstarší hospodu v Beskydech? Není to U Veličků na úpatí Lysé hory, jak často některé prameny uvádějí. Za touto kuriozitou musíte do Trojanovic. A to do hospody Balita.

Od roku 1627, tedy už téměř čtyři století se v Balitě čepuje pivo a právem si zaslouží titul nejstarší hospoda v Beskydech. Hospoda v Trojanovicích byla údajně založena už v době Třicetileté války.

„Balita se jmenuje podle zakladatele, který tu hospodu postavil. Těžko říct, jestli to byl přímo Balita, protože ty zdroje nemluví úplně přesně. Mohl to být Portugalec, případně Ital,“ říká současný majitel Radek Šenkyřík.

Vzhled, jaký má hospoda dnes, v 17. století rozhodně neměla. „Postavena byla jako budova dřevěná i v mapách je zanesena jako dřevostavba. Kolem roku 1800 vyhořela a byla postavena už zděná budova,“ dodává Šenkyřík.

Důležitou roli hrála v komunitním životě, svůj sbor tady před více než sto lety založili místní hasiči. „Na Balitě se děly různé důležité věci, chvíli to byla i obecní hospoda. Lidé to tady opravdu znají,“ uzavírá současný majitel hospody.

Spustit audio

Související