Začalo povinné třídění textilního odpadu. Na Třinecku byli připraveni už několik let

4. leden 2025

Obce a města mají v Česku novou povinnost sbírat textilní odpad. Třeba na Třinecku se na to připravovali roky dopředu. V obcích si zvykli na hnědé plastové pytle a pravidelný svoz do sběrných dvorů. Znovu se ale využije jen velmi malá část. Zjišťovali jsme, kde většina textilního odpadu končí.

Paní přináší pytel s obnošeným zimním oblečením po dětech do sběrného dvora v Třinci. A s vedoucí třineckých sběrných dvorů Andreou Kufovou jdeme rovnou do sběrného místa na charitu. „Jde hlavně o to, aby to oblečení nebylo znečištěné. Čisté zůstává u nás a znovu se s ním pracuje,“ říká.

„Například autoservisy a podobné firmy berou takové ty pucvoly a podobné látky, které nasají olej,“ dodává Kufová.

Lidé třídí málo

Nevyužitelný textil, kterého je ale valná většina, skončí v kontejneru se směsným odpadem. Odtud zamíří na skládku. „Tady je opravdu problém s tím tříděním, lidé třídí strašně málo. Taková taška nebo batoh – proč je to ve směsném, když to může být vytříděno a opětovně použito?“ ptá se.

Andrea Kufová tak v hromadě odpadu ukazuje věci, které by se daly znovu využít. Někdo je ale vyhodil do černé popelnice a tak skončí na skládce.

Na centrále odpadové firmy Smolo spočítali, že textil tvoří zhruba dvacetinu směsného odpadu z Třinecka. „Což může dělat za celý rok 300 tun textilního a oděvního materiálu, který končí na skládkách, protože je nevytříděn,“ říká jednatel společnosti Smolo Tomáš Odraszek.

Třídí se přitom stále víc. „Predikce nárůstu toho odpadu je deset až patnáct procent v průběhu jednoho roku až dvou let, takže ty kapacity jsou aktuálně naplněné a my hledáme nové. Zatím nejsou,“ dodává Odraszek s tím, že výrobců, kteří by vyhozený textilní materiál uměli využít, je v Česku pořád málo.

Spustit audio

Související