Zájemci o dávnou historii slovanského osídlení se v Archeoparku mají na co těšit

11. duben 2016

Archeopark v Chotěbuzi Podoboře je významnou archeologickou lokalitou, a také oblíbeným turistickým cílem. Návštěvníci však měli uplynulé dva roky smůlu. Archeopark se uzavřel, prováděly se výzkumy a hlavně se dostavěla nová vstupní budova. Ta svou strohou moderní funkčností budí emoce. Areál se znovu otevře na konci dubna.

Moderna snoubící se s historií, kovová lávka v korunách stromů a jako maskot chrt. Podle těchto indicií byste asi těžko poznali, že dnes vás zavedeme do Archeoparku v Chotěbuzi Podoboře. A přesto jsou tyto tři věci jedněmi z hlavních novinek letošní turistické sezóny.

Brány Archeoparku se sice po téměř dvou letech znovu otevřou pro veřejnost až poslední dubnový den, už nějakou dobu je ale v celém objektu pořádně živo. Vždyť je třeba všechno přichystat a doladit tak, aby zvědaví návštěvníci byli opravdu spokojeni a dobře poučeni o dávné slovanské historii tohoto místa.

A když už jsme u těch novinek, tak kromě historie na vás ze všech koutů moderní vstupní budovy bude dýchat také příroda. Jak a proč? To už se dozvíte, pokud si poslechnete náš magazín Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).

V archeoparku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.