Zavraždění svatého Václava. Opavská malba patří k největším obrazům v Česku
Unikátní rozměry, sofistikovaný podstavec se zašifrovaným datem a příběh opravdu nelehkého zrodu celého díla. To vše se týká velkoformátového obrazu nazvaného Zavraždění svatého Václava. Najdete ho ve známém odsvěceném kostele v Opavě.
Místu se specifickou atmosférou, které hostí kulturní počiny, dodává ještě další grády. Na obraz jsme se podívali s ředitelkou Opavské kulturní organizace Evou Týlovou a památkářem Daliborem Halátkem. Dílo kdysi dávno, krátce po svém namalování, skončilo smotané a zapomenuté. A jeho nový příběh se začal psát před pár lety, kdy bylo znovu objeveno.
Velkoformátový obraz Zavraždění svatého Václava namaloval vídeňský malíř Anton Petter v roce 1844. Zachycuje moment zavraždění knížete Václava jeho bratrem Boleslavem. Se svými rozměry 8,5 na 5,1 metru se řadí k největším obrazům v Česku. Pleskotův podstavec je vysoký 1291 centimetrů, čím upomíná na rok založení opavského dominikánského kláštera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.