Zdi bývalého kostela svatého Ducha v Krnově jsou samé překvapení

18. leden 2024

V někdejším kostele svatého Ducha v Krnově, který dnes slouží jako koncertní síň, se dělo všechno možné. V minulosti byly prý nahoře v kostelní lodi sýpky s obilím a dole hospoda nevalné pověsti.

Bývalý kostel svatého Ducha v Krnově ze 13. století patří k nejstarším stavbám ve městě. Dnes slouží jako koncertní síň a přilehlá budova špitálu jako zázemí pro umělce a návštěvníky. Při jeho návštěvě ale nelze přehlédnout vodorovné světlé pruhy, které přetínají uměleckou malbu na stěnách. Kdy a proč k poničení maleb došlo? Detaily jsme probrali s historikem Městského muzea v Krnově Alexandrem Michl-Bernardem. Uslyšíte i to, proč se na stěnách v kostele objevil namalovaný preclík či zednická lžíce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.