Zdravotnický záchranář z Opavska píše knihy o místní historii

2. listopad 2023

Ondřej Vrbický z Otic na Opavsku je zdravotnický záchranář, ale napsal už tři knihy. Sedmatřicetiletý muž, pro něhož je historie velkým koníčkem, tráví hodně času v archivu, rozhovory s pamětníky či pročítáním starých kronik.

Naposledy napsal knihu Otická "Opavská sopka", která se do největších detailů věnuje někdejšímu českolovenskému motokrosovému závodišti na Opavsku. První kniha Otické paměti, ve které se věnoval historii obce přes vyprávění jejich obyvatel, vyšla před devíti lety. Pamětníky do knihy Ondřej Vrbický i sám fotil.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.