Žháře z Vítkova soud v Karviné nepropustil z vězení, chce psychologický posudek

28. květen 2024 14:24

Jaromír Lukeš, odsouzený za žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, zůstává zatím ve vězení. Rozhodl o tom dnes karvinský soud, který nařídil  vypracování znaleckého posudku. Jaromír Lukeš je třetím z vítkovských žhářů, který po 15 letech žádá o podmíněné propuštění. Odpykává si dvaadvacetiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Hlavní líčení soudkyně odročila. Termín zatím není znám, mělo by to být do tří měsíců. Ze čtyř mužů odsouzených za útok na romskou rodinu byli loni podmínečně propuštěni z vězení dva. Ve výkonu trestu i po dnešku zůstává Lukeš a David Vaculík.

Lukeš, který se aktivně hlásil k neonacistické scéně na Opavsku, byl jedním z iniciátorů útoku. Podle dřívějšího rozsudku soudu to byl on, kdo vytipoval dům ve Vítkově. Ve vězení strávil přes 15 let, vykonal tak dvě třetiny trestu. Dnes u soudu řekl, že se na svůj život dívá kriticky.

Omluvné dopisy rodině poslal po více než deseti letech. Vysvětlil to tím, že nevěděl jak na to. Peníze jako náhradu škody rodině začal posílat v roce 2018. Platí 400 korun měsíčně.

Osudná noc z 18. na 19. dubna 2009
Skupinka sympatizantů extrémní pravice na něj krátce před půlnocí z 18. na 19. dubna 2009. Tři maskovaní pachatelé vhodili do oken přízemního stavení každý po jedné zápalné lahvi naplněné benzinem. Pak žháři ujeli autem, v němž čekal jejich komplic. Mohutný požár, který pachatelé založili, málem připravil o život tehdy ani ne dvouletou holčičku a zranil její matku a otce.

V době útoku bylo v domě osm lidí. Nejhůř dopadla právě malá Natálka, která utrpěla popáleniny na téměř 80 procentech těla. V kritickém stavu byla převezena do nemocnice, z níž ji lékaři propustili po osmi měsících. Dívka přišla o tři prsty na rukou a má další doživotní následky, opakovaně musí podstupovat operace.

Šumperský okresní soud loni v květnu podmíněně propustil z vězení první dva odsouzené Václava Cojocarua a Ivo Müllera, ti si tehdy odpykali dvě třetiny trestu za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu.

Spustit audio

Související