Zlatá ulička klame názvem: Nikdy nebyla hlavním sídlem pražských zlatníků. S dobou Rudolfa II. ale souvisí
Připomíná příbytky pro panenky nebo trpaslíky, přitom, nebo možná právě proto, patří mezi nejnavštěvovanější místa Pražského hradu.
Zlatá ulička ale klame názvem. Nikdy nebyla hlavním sídlem pražských zlatníků, ani v ní alchymisté nevyráběli zlato. S dobou Rudolfa II. ale souvisí.
Na konci 16. století požádali hradní střelci císaře o svolení, aby mohli zazdít oblouky v hradní zdi a zřídit si v nich pro sebe miniaturní pokojíky. Císař tuto zvláštní výstavbu povolil a „červení střelci“, jak se těm hradním podle stejnokrojů přezdívalo, si je sami vystavěli.
Malinké obytné výklenky se pozdějšími hrázděnými nástavbami proměnily v malé domečky. Původní velikost dnes dokládá jen domek číslo 13, který je oním původním pokojíčkem, vestavěným do hradebního oblouku.
Domečky měly původní majitele až do 2. světové války, po ní je prezidentská kancelář vykoupila. V 50. letech minulého století prošla Zlatá ulička rekonstrukcí pod vedením slavného architekta Pavla Janáka, úpravu a barvy fasád tehdy navrhoval malíř Jiří Trnka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.