Zpěvem k srdci: Naši folklorní jubilanti

24. červen 2020

V letní edici hudebního cyklu Zpěvem k srdci jsme vzpomněli na legendární redaktorské osobnosti Českého rozhlasu Ostrava. Poctu Věře Šejvlové, Jaromíru Dadákovi, Ivo Stolaříkovi, Jaromíru Gelnarovi a Janu Rokytovi složili Ensemble FLAIR a hosté.

0:00
/
0:00

Loni 1. července jsme si připomněli 90. výročí založení ostravského rozhlasu a na sklonku tohoto kulatého výročí jsme uctili v koncertním Studiu 1 osobnosti, které se významně podílely na budování dobrého jména folklorní redakce a folklorního archivu Českého rozhlasu Ostrava.

Ctěné jubilanty jsme potěšili hudbou, slovem i fotoprojekcí. Mezi vzácnými hosty neměli chybět např. legendární hudební režisér Vladimír Studnička (85), valašský zpěvák Josef Laža (80), mistr zvuku Lubomír Výrek (70), ale i další, ať už z folklorního světa či mimo něj. Zvali jsme všechny.

Jubilanti nebeští

Zároveň jsme vzpomněli i na osobnosti, které na nás dnes již pohlížejí z uměleckého nebe a které se o věhlas folklorních vln Českého rozhlasu Ostrava zasloužili měrou nejvyšší. Patří k nim bezpochyby hudební redaktorka a choreografka Věra Šejvlová (nedožitých 100), legendární valašská zpěvačka Jarmila Šuláková (nedožitých 90), hudební redaktor a etnograf  Dr. Jaromír Gelnar (nedožitých 90), hudební redaktor, skladatel a dirigent Jaromír Dadák (nedožitých 90) a hudební redaktor a hudebník Jan Rokyta, který působil v redakci až do roku 2012.

Ke jménům Jaromíra Dadáka a Jana Rokyty patří i vzpomínka na Malou muziku ONDRAŠ a Cimbálovou muziku TECHNIK Ostrava, které působily v roli studiových folklorních  těles Českého rozhlasu Ostrava (Malá muzika ONDRAŠ v letech 1971-1981 a Cimbálová muzika TECHNIK v letech 1971-1996).

Ensemble FLAIR

Hudebních vstupů se v plynutí večera symbolicky ujala muzika Ensemble FLAIR, která způsobem i obsahem své práce přímo navazuje na odkaz obou rozhlasových těles, ale i na jejich úspěchy v mezinárodní soutěži rozhlasových snímků Grand Prix Svetozára Stračinu. Slovem provází autor pořadu, umělecký vedoucí Ensemble FLAIR a hudební redaktor Českého rozhlasu Ostrava Jan Rokyta mladší.

autoři: Jan Rokyta , tif

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?