Zvony. Dokument připomínající podzimní událost, kdy se do kostela v Píšti vrátil původní zvon

24. prosinec 2021

Od konce druhé světové války uplynulo 76 let a pořád není dořešená spousta věcí. Třeba to, že za války zmizely z kostelů tisíce zvonů a v kronikách z té doby se píše o velkém smutku. Zvony odvezli nacisté, aby měli surovinu pro výrobu zbraní a munice.

Pojďte spolu s námi zapátrat po konkrétním příběhu zvonu z Píště na Hlučínsku. Ten se totiž po 80 letech vrátil zpátky domů. A co více, stal se prvním z dlouhé řady návratů z jedné německé diecéze.

Co vlastně víme o ztracených zvonech a jak se můžou stát symbolem usmíření? Začněme ve chvíli, kdy prastarý zvon přicestoval zpátky...

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.