100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Být baníkovcem, to je na Ostravsku základní předpoklad bytí

Právě dnes je to 100 let, kdy byl v hospodě U Dubu dvaceti signatáři - horníky klub založen. A už od svých počátků měl silnou fanouškovskou základnu. A být baníkovcem, to je na Ostravsku základní předpoklad bytí.

Fanoušci Baníku Ostrava jsou vyhlášení, někdy trochu negativními činy, ale většinou věrnou a neskonalou podporou svého klubu. Jsou proslulí i tím, že v největším počtu doprovázejí svůj tým po celé republice i do zahraničí při evropských pohárech.

„My máme nejlepší fanoušky nebo jedny z nejlepších fanoušků v České republice,“ je si vědom majitel Baníku Ostrava Václav Brabec.

Tohle tvrzení většinou slyšíte ze všech sportovních klubů na světě, ale baníkovci to můžou opravdu směle tvrdit a nelžou si do kapsy. A třeba vitální sedmdesátník Vlastimil Adámek chodil ještě na první stadion Slezské tedy Baníku Starou střelnici a zvládl i těžký přechod z Bazalů do Vítkovic.

Čtěte také

„Bazaly byly Bazaly. Ale smiřuji se s tím, protože aspoň někde můžeme na ten fotbal chodit. Já osobně bych chodil, i kdyby hráli v Hrabové nebo na haldě nebo já nevím kde, protože chodím na Baník 65 roku a to se nedá jenom tak. Ale Bazaly byly Bazaly,“ říká věrný fanoušek Vlastimil Adámek. Ale ví, že Vítkovice jsou jen nutným a dočasným azylem.

Baník by si podle něho zasloužil svůj nový stadion. „Určitě. A fotbalový pochopitelně,“ věří Adámek, který by se rád ještě nového stadionu dožil.

Podobně je na tom fanoušek Aleš, kterému je 73 let a chodit na Baník začal také v druhé polovině 50. let. „Ještě jsem chodil na Starou střelnici a potom jsem byl na prvním zápase na novém stadionu. To ještě byla dřevěná tribuna. No a tak chodím a chodit budu pořád, i kdyby hráli třetí nebo čtvrtou ligu. Už mám to fandovství v srdci,“ svěřuje se Aleš.

Fandovství se často předává z generace na generaci, ale fanoušek Aleš se na Baník vypravil poprvé sám a ještě jako dítě.

Čtěte také

Fanoušci Baník neopustili ani v dobách koronaviru a uzavřených hledišť, chodili fandit za plot stadionu a nosili si obrazovku s přenosem. Fotbalisté jim pak přišli poděkovat alespoň k plotu.

Fanoušci byli silným hnacím motorem i při euforii v roce 2004, kdy Baník získal čtvrtý a zatím poslední mistrovský titul.

„Nejvíc mám v paměti ty divácké návštěvy, protože jsme hráli na Bazalech, na hřiště lítaly konfety, bylo plno, bylo vyprodáno. Takže tady toto mám pořád v paměti. A samozřejmě zápas na Spartě 1:1 – čtyři tisíce fanoušků v Praze, to bylo něco fantastického. Jejich choreografie na každý zápas... Potvrzují několik let, že jsou nejlepší fanoušci v české lize,“ vzpomíná brankář a současný kapitán Jan Laštůvka na vyprodané a bouřlivé Bazaly.

A opět jsme u toho, že baníkovci jsou nejlepšími fanoušky v lize.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.