Barviva starých Slovanů zkoušejí v archeoparku v Chotěbuzi

25. říjen 2021

Jak barevné oděvy mohli mít staří Slované, kteří kdysi obývali naše území? Chodili běžně ve žluté, červené nebo modré barvě? Jak mohli barvy vůbec získat?

Je dost pravděpodobné, že barvení oděvů barvami získanými z přírody bylo běžnou součástí každodenního života našich předků. Zrekonstruovat se to snaží vedoucí Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře Lucie Rucká. Napadlo ji totiž zasít semínka známých i méně běžných rostlin a získat z nich přírodní barviva. A vyzkoušet, jak si kdysi mohli barvit oděvy i staří Slované.

Uslyšíte například, který přírodní materiál se nejhůře barví a který zase chytá barvu dobře. Anebo která barva byla nejdražší a nejvzácnější.

Archeopark v Chotěbuzi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.