Bible, která nehoří, je nejmenší či v jazyce Zulu. I takové mají v Jablunkově

29. únor 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bible v řeči černošského kmene Zulu

Bible má už od sklonku minulého roku své vlastní muzeum, a to dokonce pyšnící se označením světové. Najdete jej v Jablunkově, v bývalém klášteře Alžbětinek.

Nejvydávanější, nejčtenější, nejpřekládanější a také prý nejvíce kradená kniha na světě. Kniha knih, Bible, má světové muzeum v Jablunkově.

Spolek nábožensky založených lidí různého vyznání, I4U z Českého Těšína hledal totiž místo, kde by mohl trvale umístit svou obsáhlou sbírku biblí. Poté, co šest let putovala po Čechách a Slovensku výstava těchto knih, zakotvila jejich část právě v chátrající budově bývalého kláštera Alžbětinek v Jablunkově.

Čtěte také

A kdo si myslí, že expozice ze samých biblí je nudná, je na omylu. Jsou zde opravdové unikáty - nejmenší bible na světě, kterou přečtete jedině za pomocí mikroskopu, bible, která se nikdy nerozmočí ve vodě, a proto ji vystavují v akváriu. Nebo třeba speciální bible pro vězně či psaná v arabštině.

A proč je toto muzeum světové? Protože nikde jinde na světě takové nenajdete.

Více se o jablunkovském muzeu dovíte v našem rozhlasovém magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

V muzeu Bible
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...