Budoár staré dámy, Přibitý

16. říjen 2020

Budoár Staré Dámy, kultovní brněnská kapela má na svém kontě novou desku. Jmenuje se familiárně Kostřičky, a jak už její titul napovídá, nepůjde o žádné laciné a plytké popěvky, ale o písně, které reflektují naše vezdejší životy až do morku kostí.

Poznávacím znamením Budoáru Staré Dámy je hlas Marty Kovářové, zvuk kapely je ovlivněn brněnskou avantgardní scénou, ale občas se zde promítne i inspirace originální osobností Ivy Bittové. Ta se zrcadlí ponejvíc v závěrečné písni alba s názvem Přibitý.

Album Budoár Staré Dámy je svou znepokojivou atmosférou a hledačskými texty velkým obohacením české hudební scény. Jeho výrazná autorská poetika sice neosloví každého, ale rozhodně dokáže o povaze života sdělit víc než klouzání po povrchu, které z éteru zaznívá až moc často na úkor skutečné autorské výpovědi.

Poslechněme si tedy Druhou ukázkou z alba Kostřičky Kapely Budoár Staré dámy, kterou je závěrečná píseň s názvem Přibitý.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová