Budoár staré dámy, Přibitý

16. říjen 2020

Budoár Staré Dámy, kultovní brněnská kapela má na svém kontě novou desku. Jmenuje se familiárně Kostřičky, a jak už její titul napovídá, nepůjde o žádné laciné a plytké popěvky, ale o písně, které reflektují naše vezdejší životy až do morku kostí.

Poznávacím znamením Budoáru Staré Dámy je hlas Marty Kovářové, zvuk kapely je ovlivněn brněnskou avantgardní scénou, ale občas se zde promítne i inspirace originální osobností Ivy Bittové. Ta se zrcadlí ponejvíc v závěrečné písni alba s názvem Přibitý.

Album Budoár Staré Dámy je svou znepokojivou atmosférou a hledačskými texty velkým obohacením české hudební scény. Jeho výrazná autorská poetika sice neosloví každého, ale rozhodně dokáže o povaze života sdělit víc než klouzání po povrchu, které z éteru zaznívá až moc často na úkor skutečné autorské výpovědi.

Poslechněme si tedy Druhou ukázkou z alba Kostřičky Kapely Budoár Staré dámy, kterou je závěrečná píseň s názvem Přibitý.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.