Část domů v kolonii Bedřiška v Ostravě půjde k zemi, radnice lidem ukončuje smlouvy

24. červen 2024 16:34

Konec nájemní smlouvy a vystěhování v budoucnu čeká hned několik desítek obyvatel ostravské kolonie Bedřiška. Podle vedení obvodu Mariánského Hory a Hulváky už jsou finské domky na hranici životnosti. Místní se bouří, že domky jen radnici nezapadají do konceptu moderní zástavby.

„My tady fungujeme na bázi, kdy se tady sejdeme, pracujeme tady na veřejném prostoru, opravujeme hřiště,“ říká paní Lýdie, která v kolonii Bedřiška žije přes 20 let. V dřevěném finském domku je spokojená, stará se o dvě dcery, dům a dobré vztahy má i se sousedy. „Vím, že když se mi něco pokazí doma, tak tady mi vždycky někdo pomůže,“ dodává.

Skoro 19 let žije v jednom z domků i paní Terezie. „Žiju tady s rodinou, dcery už jsou dospělé, mají svoje,“ říká. Terezie patří k těm, kterým v červnu končí nájemní smlouva.

Společně s ní je v domcích v nájmu dalších asi 70 lidí. Usedlíkům postupně přichází dopisy z městského obvodu, který plánuje část domů shodit. „Začali dostávat dodatky k podpisu. A tam je jasně uvedeno, že jim žádné náhradní byty poskytnuty nebudou. Dokonce jim zakazují udělat jakékoliv opravy,“ popisuje vedoucí komunity v Bedřišce Eva Lehotská. „To znamená, že každá byť sebemenší vada bude důvodem k tomu, aby ten byt prohlásili za neschopný užívaní,“ dodává.

Kolonie Bedřiška v Ostravě

Obvodní radnice Ostravy Mariánských Hor a Hulvák nepopírá, že opravy na domcích už financovat nechce. „My jsme se rozhodli a potvrzují nám to i odborníci, že ty domy jsou na nějakém kraji své životnosti. Oni byly vystavěné jako dočasné bydlení,“ vysvětluje starosta obvodu Patrik Hujdus (nez.). „My jsme ty nájemníky vlastně rozdělili do tří skupin. Jedna skupina dostala informaci, že jí prodloužíme smlouvu do konce září příštího roku. Pak je druhá skupina nájemníků, kteří mají ty domy nějakým způsobem opravené, těm dáváme tu smlouvu na 5 let. A poslední skupina jsou lidi, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou,“ popisuje starosta s tím, že u těch ještě existuje možnost, že v domech zůstanou.

V lokalitě má vyrůst nová zástavba, která podle radnice nebude na údržbu tak finančně náročná.

Za léta fungování kolonie vznikla v Bedřišce komunita lidí, kteří zvelebují i celé své okolí. Vystěhováním usedlíků se podle místních tato vazba zničí.

Spustit audio