Co a jak se u nás pěstovalo na konci 19. století? Uvidíte v zahrádce Kotulovy dřevěnky

Kotulova dřevěnka, která byla až donedávna obývána hospodáři, je skryta v Havířově, mezi paneláky. Dnes o celý areál, včetně zahrádky a malého políčka, pečuje Muzeum Těšínska.
Kotulova dřevěnka v Havířově je stará více než 200 let

Kuchyně a dvě jizby. S takovým bydlením si kdysi bohatě vystačila i rodina s deseti dětmi. Právě taková žila v Kotulově dřevěnce, jedné z nejstarších dochovaných lidových staveb na Těšínsku.
Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích byla postavena v roce 1781, a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. Je dokladem toho, jak se žilo na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska, v době, pro kterou bylo charakteristické tzv. kovozemědělské hospodaření.
Co pěstovali na zahrádce Kotulovi, poslední majitelé dřevěnky, které si ještě pamatují obyvatelé okolních paneláků? Vydali jsme se zjistit přímo na místo za průvodci Muzea Těšínska Soňou Kavanovou a Miroslavem Nedbalem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.