Co sova ví: O houkání, nočních stínech a dobrodružství sovaření
Nové poznatky o sovách, nejtajemnějších ptácích světa, shrnula ve své nové knize Jennifer Ackermanová, americká autorka hned několika „ptačích bestsellerů“.
O tom, co sovy doopravdy vědí, toho moc nevíme. Lépe řečeno – něco víme, něco tušíme, a něco je pro nás pořád záhadou. A to přesto, že nás tito ptáci odedávna fascinují: nejstarší známé vyobrazení sovy má nějakých 36 tisíc let. Jedni sovy obdivují, a dokonce se jim klaní, jiní je považují za posly špatných zpráv a velmi se jich bojí. Kvůli jejich nočnímu životu, tichému letu, strašidelnému houkání, ale třeba i proto, že se sovy jako jediní ptáci dívají oběma velkýma očima dopředu; jako by to byli jacísi „malí opeření lidé“.
Většina nových zjištění o sovím životě, jejich schopnostech a dovednostech, pochází od profesionálních či amatérských badatelů, kteří se věnují takzvanému sovaření. Po sovách neúnavně pátrají, pozorují je, kroužkují i sčítají, bez ohledu na hustotu porostu, bahno, komáry, sníh a mráz, závratě nebo medvědy, a to často potmě. Především na jejich informacích, nadšeném vyprávění a příbězích je postavena nejnovější kniha americké autorky „ptačích bestsellerů“ Jennifer Ackermanové „Co sova ví“, kterou loni v kvalitním a fundovaném českém překladu ornitoložky Aleny Klvaňové vydalo brněnské nakladatelství Kazda.
Díky svým setkáním a nočním i denním výpravám s lidmi, jako jsou Steve Hiro, Denver Holt, Beth Mendelsohnová nebo Dave Oleyar, vás Jennifer Ackermanová seznámí třeba se sovími smysly, jejich sluchovým „viděním“ a speciálním vybavením pro tichý let. Dozvíte se, jak zkušení sovaři dobře ukryté sovy hledají a co je k tomu vede – pochopitelně jde především o poznání, ale také ochranu ohrožených druhů, kterých je v případě sov většina. Jistě vás také zaujme, že podle houkání rozeznáte nejen soví druhy, ale odlišíte i jedince téhož druhu; pokud ovšem máte dobrý muzikantský sluch.
V kapitole o námluvách, hnízdění a výchově mláďat se dozvíte, proč je dobré mít při jejich kroužkování na hlavě helmu. Na příkladu kalousů ušatých, sýců amerických a sovic sněžních autorka předkládá různé zimní strategie sov, které někdy na zimu zůstávají a jindy se stěhují. Dozvíte se, jak je těžké chovat sovy v zajetí, co všechno si lidé o sovách v minulosti mysleli a dodnes často myslí, jak a proč bychom je měli chránit a že vlastně dodnes pořádně nevíme, jak je to se soví inteligencí. To, co už je o sovách známo, by nicméně mělo stačit k tomu, abychom si k nim vybudovali jistý respekt a patřičnou úctu. Právě tak, jako Jennifer Ackermanová, jejíž knihu vám mohu jen doporučit.
O knihu Jennifer Ackermanové „Co sova ví“ z produkce nakladatelství Kazda s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 26. ledna.
Jennifer Ackermanová: Co sova ví. Nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa. Brno: Kazda, 2024. ISBN 978-80-7670-150-2.
Související
-
Jak se daří našim sýčkům a kde se vzalo na Mostecku hnědé uhlí
Záchranný program pro sýčka: ornitolog Martin Šálek – Močály a uhlí, 1. část: geolog Karel Mach (repríza) – Historie: 210 let Oktoberfestu – Knihovnička: Tajný život úhořů
-
Některé sovy létají návštěvníkům nad hlavou, jiné se skrývají. V Borových Ladech otevřeli sovinec
Sovinec v Borových Ladech na Prachaticku na Šumavě je znovu otevřený. Pokud budou mít návštěvníci štěstí, můžou ve voliérách pozorovat šest druhů sov.
-
Hnijící dutina na zlomeném stromě - skvělé místo pro hnízdění puštíka bělavého
Tlející, tedy odumírající nebo už odumřelé dřevo, vyhledává množství ptáků. Mezi těmi, které uschlé stromy potřebují pro svůj život, jsou některé druhy sov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.