Na hostině s Karlem IV., se vzpomínkou na historika Františka Šmahela - a kosmické plány soukromníků

13. leden 2025

Na hostině s Karlem IV. (4:13 ) – Příběhy s pětkou: Robert Owen a New Harmony (21:51) – Kniha: Co sova ví (27:10) – Kosmonautika v roce 2025, 2. část: Soukromníci (30:54)

V úvodním přehledu zajímavostí se zmíníme o případu dvou amerických pátračů, které jejich touha objevit v hlubokých lesích bájného divokého člověka – bigfoota stála život, a také o stále častějších útocích kosatek na malé plachetnice, povíme si, jak nekontrolovatelný růst amazonského města Manausu ohrožuje malé opice tamaríny pestré, a čemu čelí chilské žáby zavalitky helmové, druhé největší žáby světa; budeme se také věnovat objevu pěti řad zkamenělých dinosauřích stop v lomu na jihovýchodě Anglie.

Na hostině s Karlem IV. a profesorem Františkem Šmahelem

Zita Senková a František Šmahel

V neděli 5. ledna zemřel František Šmahel, uznávaný historik, který se zabýval dějinami pozdního středověku, zejména počátky české reformace nebo dějinami humanismu. Nejznámějším jeho dílem je monumentální publikace „Husitská revoluce“, která v roce 2024 vyšla už ve třetím, doplněném a přepracovaném vydání. Profesor František Šmahel stál také v roce 1998 u založení Centra medievistických studií, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky, kde poté působil prakticky až do konce života. Před 20 lety, v roce 2004, jsme si s ním v Planetáriu povídali o středověké kuchyni, tehdejších stravovacích návycích a stolování. Pojďme si tohle povídání zopakovat.

Karel IV.

Historik František Šmahel se středověkou kuchyní zabýval v rámci svého výzkumu cesty Karla IV. a jeho syna Václava do Francie v letech 1377-8. Tato cesta vyvrcholila jedním z největších summitů panovníků 14. století. Součástí cesty byla i řada hostin a jiných slavností, které zůstaly nejen v paměti účastníků, ale i dějepisců. O cestě byla totiž na příkaz francouzského krále Karla V. zhotovena úřední relace, ve které se píše i o mnohých banketech, z nichž největší byl slavnostní oběd na Tři krále roku 1378. Hosté z Čech však byli hoštěni prakticky neustále. Francouzská koruna se tak snažila Karlovi IV. ukázat nepřekonatelnou výši kultury stolování nebo třeba bydlení, v níž byla Francie dál než střední Evropa.

Karel IV.

Prokázalo se to ostatně i při všech slavnostních banketech. Těch se účastnilo až několik set lidí. Nabízely neuvěřitelné množství chodů, ale také divadelní představení. Z úřední relace víme, jak byli rozsazeni stolovníci; dokonce i to, co se na banketech jedlo... Jak se ve středověku prováděly zkoušky nezávadnosti pokrmů? Jak vypadaly hudební a divadelní produkce na hostinách té doby? A co ve středověku jedli obyčejní lidé?

Soukromé lety do vesmíru v roce 2025

Loď Starship společnosti SpaceX startuje během pátého zkušebního letu v Boca Chica v Texasu

Co všechno se letos bude dít v kosmonautice? Minule jsme si povídali o Mezinárodní vesmírné stanici a její budoucnosti, a také o dalších stanicích, které už jsou nebo v dohledné době budou na oběžné dráze. Většinou jde o složité projekty oficiálních kosmických agentur. Tentokrát bude řeč především o aktivitách soukromých společností, kterých také není málo. Ale pár jich hraje prim.

Kým jiným začít než americkou společností SpaceX Elona Muska. O té je slyšet daleko nejvíc, a není se co divit, říká Dušan Majer, popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. NASA má však kromě SpaceX uzavřené kontrakty i s dalšími soukromými firmami. Do vesmíru nebo alespoň na jeho práh létají i turisté. Nejde jen o suborbitální lety lodí New Sheppard společnosti Blue Origin. Létat se má i dál. Pořádat výpravy chce i americká společnost VAST.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.