Co všechno už můžeme a co je ještě zakázané? Ptali jsme se advokáta Tomáše Krásného

12. květen 2020

Už můžeme do kina, do galerie, do velkých obchodů, i ke kadeřníkovi. V pondělí došlo k zatím největšímu rozvolňování vládních nařízení v souvislosti s koronavirovou epidemií. Malou rekapitulaci, co vlastně  smíme a za jakých podmínek, si uděláme s advokátem Tomášem Krásným.

Co všechno se v pondělí otevřelo?

Asi to nejviditelnější rozvolnění spočívá v otevření nákupních center a provozoven. Je možné si zajít na pohoštění ve venkovních prostorách restaurací, otevřely se galerie, muzea, zámky. Mohou se pořádat různé akce s účastí do sto lidí.

Co naopak ještě stále není možné?

Už toho naštěstí moc není. Stále jsou tedy zavřené vnitřní prostory restaurací, hotely a jiná ubytovací zařízení – například kempy, penziony... Stále se nesmí provozovat taxislužba.

A řeší se, co bude s různými akcemi pro děti, jako jsou letní tábory a jiná soustředění. Je tam zatím termín 25. května, ale uvidíme, jestli se to povolí. Čeká na to samozřejmě spousta rodičů.

Stále platí povinnost nosit roušku, dodržovat rozestupy, dbát na mytí a desinfekci rukou. Kdo bude na to dohlížet třeba v galeriích či hospodách a jaké hrozí tresty za porušení? I to uslyšíte v rozhovoru s advokátem Tomášem Krásným.

autoři: Romana Kubicová , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.