Divadlo Petra Bezruče zve na Noc bláznů

21. březen 2008

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede dnes evropskou premiéru tragikomedie Noc bláznů. Mladý lékař v prostředí psychiatrické léčebny zkouší s pacienty Mozartovu operu Cosi fan tutte. To je základní situace příběhu, jehož režie se ujal Jan Mikulášek.

Autorem textu je v Evropě téměř neznámý australský dramatik Luis Nowra. "Přestože ten text v některých chvílích je malinko třeba naivní nebo na můj vkus chvílemi až příliš romantický nebo patetický, námět je tak vynikající, že jsem na to kývl. Nabízí neskutečné množství vtipných bizarních situací už jen výběrem postav a té hlavní situace," řekl režisér.

Dramaturgyně Ilona Smejkalová, která Nowrovu hru Mikuláškovi nabídla, má s léčbou duší prostřednictvím divadla osobní zkušenosti terapeutky. "Tím se mi ta hra zdá být naprosto úžasná, protože, když jsem ji četla, jsem měla pocit, že autor seděl někde vedle mne a prožíval se mnou ty samé situace, které jsem prožila já ve svém životě. I o tom divadle je tam psáno způsobem, který je velmi autentický," svěřila se dramaturgyně.

Přestože se lékař s klienty nakonec nedostanou k předvedení opery, Mozartova hudba na scéně Divadla Petra Bezruče přece jen zazní. "Bylo na nás, jestli Mozarta použijeme jako podkresovou hudbu některých situací. Nejprve mi to přišlo banální, ale když jsme si to vyzkoušeli, zjistili jsme, že Mozart svou lehkostí a jemností se k textu velmi hodí," dodal režisér Mikulášek.

Evropská premiéra komedie Noc bláznů začne v ostravském Divadle Petra Bezruče dnes v 19:00.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu