Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého
Duchovní obsah notoricky známých scén z historických betlémů přibližuje kniha autorského týmu pracovníků Muzea Novojičínska. Má dlouhý název a pozve nás do světa dobových emocí a představ lidové zbožnosti.
Muzeum Novojičínska vydalo už před rokem novou publikaci o betlémech s názvem Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého. Cestu ke čtenářům ovšem knížce překazila vlna koronaviru, a tak teď s vánočními svátky dostává betlémská tematika další šanci. Inspirací pro knihu, která přibližuje kulturní fenomén historických lidových betlémů, byl jeden cenný starý tisk.
Autoři knížky Václav Michalička a Monika Chromečková zpracovali poznatky z výzkumu historických tisků i dochovaných betlémů. Poslechněte si.
Související
-
Obří betlém zdobí zahradu řezbářky Jany Vytřasové
Adventní období pravidelně zaměstnává ostravskou řezbářku Janu Vytřasovou. Jako každým rokem i letos postavila společně se syny svůj vlastnoručně vyřezaný dřevěný betlém.
-
Pradědova galerie v Jiříkově na Bruntálsku uspokojí malé děti i důchodce
Víte, kde najdete největší vyřezávaný betlém v životní velikosti na světě? Nebo kolotoč pro důchodce? V Pradědově galerii v Jiříkově na Bruntálsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.