Pradědova galerie v Jiříkově na Bruntálsku uspokojí malé děti i důchodce

Díky řezbářské galerii Jiřího Halouzky je dnes Jiříkov hojně navštevován turisty. Láká je třeba obří Praděd
Díky řezbářské galerii Jiřího Halouzky je dnes Jiříkov hojně navštevován turisty. Láká je třeba obří Praděd

Víte, kde najdete největší vyřezávaný betlém v životní velikosti na světě? Nebo kolotoč pro důchodce? V Pradědově galerii v Jiříkově na Bruntálsku.

Řezbářské řemeslo se v rodině u Halouzků dědí z otce na syna. Jiří je třetím v řadě. A i když sám odborné vzdělání v této oblasti nemá, vybudoval za 30 let za svých děl ohromnou Pradědovu galerii. Ta je návštěvníkům Jiříkova na Bruntálsku otevřena 365 dnů v roce.

Vidět v ní můžete hned několik rekordních děl. Třeba největší betlém v životní velikosti na světě. A prý ještě není dokončený. O další postavy by se totiž v budoucnu mohli postarat synové Jiřího Halouzky.

Vyřezávaný betlém v jiříkovské galerii

„Je spousta řezbářů, kteří dělají malé věci. A já jsem řezbář, který rád dělá velké věci. Člověk si řekne – co je to velká věc? Například koně v životní velikosti, sloni v životní velikosti. A potom, protože jsme v Jeseníkách a tady vládne Praděd, tak tady mám jedenáctimetrového Praděda, jako takovou vstupní bránu do Jeseníků,“ říká řezbář Halouzka.

Kolotoče pro důchodce

Řezbář Jiří Halouzka a Jan Sulovský po natáčení na kolotoči v Pradědově galerii u Halouzků

„Jezdí sem spousta škol a myslel jsem si, že si to hodně užijí děti. Ale všiml jsem si, že sem jezdí spousta autobusů se seniory. A oni se stydí. Ale když jsem tam napsal Kolotoče pro důchodce, tak pětaosmdesátiletá babička o berlích tam volá – podrž mě tu hůlku! a vylezla si na ten kolotoč ze zvířátek, sedla na oslíka, chytla ho za uši a volá – teď mě zatoč! Mohu vám říct, že to mi udělalo radost jako máloco,“ vypráví řezbář.

Spustit audio

Související