Do stávky se v kraji zapojily tři čtvrtiny škol, dnes už fungují normálně

28. listopad 2023 06:20

Všechny školy v Moravskoslezském kraji dnes opět přivítaly své žáky a studenty. Téměř tři čtvrtiny z nich se zapojily do včerejší jednodenní výstražné stávky. Důvodem byla obava ze zhoršení kvality vzdělávání kvůli úsporným opatřením vlády. Ministr školství Mikuláš Bek ze Starostů a nezávislých pro to ale nevidí důvody. Ne všechny vzdělávací instituce, které stávku podpořily, ale mohly včera zavřít. Třeba domovy mládeže nebo diagnostické ústavy fungovaly jako každý jiný den.

„My nemůžeme zavřít. My tady poskytujeme péči ohroženým dětem, poskytujeme ji nonstop, takže ať se děje co se děje, my musíme dál pracovat,“ říká ředitel Dětského diagnostického ústavu v Bohumíně-Šunychlu Patrik Ohnheiser, který chtěl stávkou podpořit důstojné platy pro nepedagogické pracovníky. Ví, že bez nich by se o 34 dětí nepostarali. Jeho kuchařský tým začíná snídaní a končí až pozdě večer.

Lukáš Botor dřív pracoval v restauracích. Rozdíl je podle něj v tom, že tady musí dělat všechno – krájet zeleninu, umývat nádobí i vytírat. Tabulkový plat na úrovni minimální mzdy mu stejně jako jeho dvěma kolegyním ústav navyšuje osobními odměnami. Bez platu navýšeného z jiných zdrojů by třeba kvalitního údržbáře sháněl jen těžko. Práce mezi dětmi s častými psychickými problémy nebo poruchami chování je navíc velmi náročná.

„Téměř všichni tady toto podporují a vyjádřili solidaritu, že ti, kteří jsou na tom platově nejhůř, by měli být ještě trestáni snižováním platů. S tím nelze souhlasit,“ říká šéf ústavní odborové organizace Miroslav Jurášek nad peticí s podpisy většiny zaměstnanců a vysvětluje, že děti si možná stávky ani nevšimly. Ve třídě pro starší žáky právě počítají zlomky.

Pracovníci dětského diagnostického ústavu se shodnou, že namísto stávkování by uvítali diskuzi, ve které se obě strany budou snažit najít společnou řeč.

Spustit audio

Související