Domovy pro seniory se připravují na očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru

1. říjen 2021

V moravskoslezských domovech seniorů zjišťují zájem o očkování třetí, posilující dávkou vakcíny proti koronaviru. Ta má být aplikovaná nejdříve 8 měsíců po druhé dávce. Klienti domovů mají velký zájem, naopak podle provozovatelů výrazně klesl mezi zaměstnanci. Natáčeli jsme v Příboře na Novojičínsku.

„Z našich uživatelů je to oproti prvním dvěma dávkám zhruba 80 procent. To znamená, že jsem si zažádala o 42 vakcín pro naše seniory. Z řad zaměstnanců, kteří se nechají naočkovat třetí dávkou, je to menšina,“ říká ředitelka příborského domova pro seniory Kamila Demlová.

Čtěte také

Aplikace třetí dávky pro domov větší potíže nepředstavuje. Podle zdravotní sestry Marcely Majerové bylo očkování předchozích dvou dávek rychlé a senioři ho dobře zvládli.

„Bylo to bez problémů a asi do hodinky jsme byli hotoví. Bylo to rychlé a bez komplikací,“ dodává sestra.

To potvrzuje i jedna z klientek domova Anna Urbišová. Kvůli svému zdraví si třetí dávku očkování určitě aplikovat nechá. „Protože já jsem ohrožený pacient. Mám silnou cukrovku, vysoký tlak. Mám těch nemocí tolik, že se nechám i potřetí očkovat, abych se covidu vyvarovala,“ říká klientka domova.

Kdy se konkrétně začne v moravskoslezských domovech seniorů s očkováním třetí dávky, ale zatím jasné není. Jejich vedení teď čeká především na další pokyny z hejtmanství.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio

Související