Doubrava na Karvinsku přišla o desítky obyvatel z kolonie finských domků

5. červen 2024 13:34

Firma Heimstaden před časem zveřejnila rozsáhlé plány revitalizace celé osady. Mnozí z nájemníků dostali strach, že přijdou o střechu nad hlavou a odešli. Mezitím si vlastník domů vše rozmyslel s tím, že záměr zastavuje. V kolonii tak zůstalo mnoho opuštěných domů, které zarůstají trávou a místní přišli o sousedy.

Opuštěných domů není málo. Člověk to pozná jednoduše. Kolem nich je přerostlá tráva, která prorůstá i tím plotem. Na brance visí masivní řetěz s kladkou. „Oni vlastně naslibovali, že tady postaví nové byty a že tady ty domky budou všechny bourat. A lidé zpanikařili a odstěhovali se. Nechali to tady, vzdali se chovných zvířat. A dopadlo to tak, že vlastně nezbourali skoro nic,“ říká pan Patrik, který v osadě žije.

„Teď, jak tu chodím, tak je to smutné, zahrady jsou fakt zanedbané. Kdysi byly ty zahrady krásné,“ popisuje penzistka Věra, která právě vyzvedla svou malou vnučku ze školky. „Někteří sousedé se už odstěhovali, i děti se odstěhovaly, které tu chodili do školy,“ dodává.

Čtěte také

Právě pokles počtu obyvatel vadí starostce Doubravy Jiřině Ferenčíkové (Naše Doubrava). „Máme úbytek 73 občanů, což je hrozně moc. Oni se ani nepřestěhovali v rámci obce, prostě odešli z těch finských domků. Znamená to nižší příjem na rozpočtovém určení daní do rozpočtu obce,“ říká.

Obec by uvítala, kdyby zástupci Heimstadenu přijeli do Doubravy a zveřejnili své další plány. Firma ale nic takového zatím neudělá. „Vzhledem k negativní situaci na realitním trhu a trhu s nájemním bydlením v posledních dvou letech jsme projekt revitalizace v Doubravě zastavili, o čemž jsme informovali i obec. Letos budou zbourány pouze dva domy v havarijním stavu, které nebyly obsazeny nájemníky. Schůzku s obyvateli finských domků v tuto chvíli neplánujeme, potvrdila její mluvčí Kateřina Piechowicz.

Obec kolonii finských domků od Heimstadenu odmítla koupit.

Spustit audio

Související