Dřevěné památky regionu vám ukáže nová mapa. Vznikla přitom trochu díky náhodě

28. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Modely kostelů a kaplí na paskovském zámku

Turisté obdivující dřevěné stavby našeho kraje budou mít k ruce dobrého pomocníka. Region Slezská brána totiž vydal novou mapu dřevěných památek a už v těchto dnech ji můžete získat v infocentrech nebo na obecních úřadech některých vesnic.

Pokud jste někdy navštívili jednu ze stálých expozic zámku v Paskově, expozici modelů dřevěných staveb našeho kraje, pak jste si určitě všimli i velké nástěnné mapy. Ta přehledně zobrazuje, kde se jaká památka nachází. Region Slezská brána teď tutéž mapu vydal v kapesním vydání.

Čtěte také

„Loni na podzim jsme dokončili stálou expozici dřevěných kostelů, kaplí a zvoniček frýdecko-místeckého modeláře Jana Blizňáka. Její součástí byly tři mapy. Ta poslední zobrazovala velké území, kde se nacházelo kolem 300 těchto staveb,“ přibližuje vznik nové mapy manažer regionu Slezská brána Miroslav Lysek.

„Zvoničky jsou takovým malým fenoménem hlavně horské části Frýdecko-Místecka, jako je třeba Morávka – a  region Slezská brána se může pochlubit existencí nejméně třinácti zvoniček. Další jsou na dalším území, které na mapě je,“ dodává Lysek.

Mapu mají už například v Řepištích, v Paskově nebo Frýdku-Místku. „Budu ji ještě odvážet na Bílou, do Starých Hamer, ale také třeba do Dolních Domaslavic. Odběratelů je asi třicet a celkový náklad 3000 kusů,“ upřesňuje manažer regionu Slezská brána.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.