Na paskovském zámku našly stálé místo modely dřevěných kostelů a kaplí našeho kraje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Modelář Jan Blizňák se svými kostely na paskovském zámku
0:00
/
0:00

Kouzlo dřeva a dřevěných staveb objevil modelář Jan Blizňák už před třicítkou let a postupně od té doby rok co rok vytvoří nový model. Zaměřuje se na sakrální stavby, které jsou v Beskydech i v podhůří a upravuje každý detail tak pečlivě, že se od originálu liší jen svou velikostí.

Stálé místo teď jeho modely našly na zámku v Paskově. Jsou umístěny na stojanech na velké mapě a každý v jiné výšce. To podle toho, aby navozovaly, v jaké skutečné nadmořské výšce v Beskydech stojí.

Jan Blizňák při výrobě postupuje stejně jako stavaři a tesaři, kteří stavěli originály, jen u sebe doma v kuchyni. „Mám tam speciální stůl, je to taková malá dílna. Ale je třeba se k té panelové kuchyni chovat, aby neskončila v nějakých troskách,“ říká s úsměvem.

Jsou to stovky hodin práce, co výroba jednoho modelu kostela zabere. „Takový kostel v Bystřici nad Olší, v Hrabové, kaple na Radhošti tak to přesáhne už i tisíc hodin práce. Kostely jsou v měřítku 1:50, kapličky, zvoničky a taková ta drobná lidová architektura jsou v měřítku 1:20,“ dodává modelář.

Modely kostelů a kaplí na paskovském zámku

Výstava by se dala popsat následovně: je tady takový speciální stůl, na něm je mapa severovýchodní části republiky, a teď 27 modelů je rozestaveno na podstavcích nad místem, kde ve skutečnosti stojí a i ty podstavce jsou různě vysoké, aby navozovaly, v jaké nadmořské výšce kostely v Beskydech postavili.

Modely kostelů v minulosti putovaly po různých výstavních síních, v paskovském zámku teď našly svoje místo nastálo.

Modely kostelů a kaplí na paskovském zámku
Spustit audio
autor: iha

Související