Důl architektury hledá vhodné využití pro havířovské nádraží

25. listopad 2015

Havířovské železniční nádraží je v posledních měsících centrem pozornosti. Je tomu tak proto, že se kolem něj točí spor zastánců a odpůrců jeho zbourání.

Budova postavená tzv. bruselském stylu našla zastání hlavně u členů a příznivců spolku Důl architektury. Už čtvrtým rokem oživují nádraží nejrůznějšími aktivitami.

„Vlastně celé toto nádraží vzniklo v šedesátých letech v bruselském stylu, což byl styl, ve kterém architekti tvořili na základě úspěchu československého pavilonu z Expa z roku 1958, které se konalo právě v Bruselu,“ vysvětluje architekt Adam Guzdek.

Architekti Lucie Chytilová a Adam Guzdek (se kterými jsme magazín natáčeli) pořádají přednášky, workshopy, pomáhají opět oživit tamní restauraci, kavárnu, společenskou místnost i dětský koutek. Jsou ale taky sami ochotni vzít do ruky kbelík a s hadrem a nádraží uklidit nádraží nebo vymalovat první patro.

Výlet do historie i současnosti stavby havířovského nádraží vám zprostředkuje náš magazín Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

03051359.jpeg
autor: dam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...