Důl architektury hledá vhodné využití pro havířovské nádraží

25. listopad 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03068317.jpeg

Havířovské železniční nádraží je v posledních měsících centrem pozornosti. Je tomu tak proto, že se kolem něj točí spor zastánců a odpůrců jeho zbourání.

Budova postavená tzv. bruselském stylu našla zastání hlavně u členů a příznivců spolku Důl architektury. Už čtvrtým rokem oživují nádraží nejrůznějšími aktivitami.

„Vlastně celé toto nádraží vzniklo v šedesátých letech v bruselském stylu, což byl styl, ve kterém architekti tvořili na základě úspěchu československého pavilonu z Expa z roku 1958, které se konalo právě v Bruselu,“ vysvětluje architekt Adam Guzdek.

Architekti Lucie Chytilová a Adam Guzdek (se kterými jsme magazín natáčeli) pořádají přednášky, workshopy, pomáhají opět oživit tamní restauraci, kavárnu, společenskou místnost i dětský koutek. Jsou ale taky sami ochotni vzít do ruky kbelík a s hadrem a nádraží uklidit nádraží nebo vymalovat první patro.

Výlet do historie i současnosti stavby havířovského nádraží vám zprostředkuje náš magazín Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

03051359.jpeg
autor: dam
Spustit audio