Epidemie chřipky v Moravskoslezském kraji zatím nepolevila

13. únor 2024 08:20

Epidemie chřipky zatím v Moravskoslezském kraji stále přetrvává. Podle hygieniků připadá na 100 000 obyvatel přes dva tisíce nemocných a nejčastěji teď chřipkou trpí mladí lidé, kterým je mezi 15 a 24 lety. Za poslední týden navíc přibylo pacientů, u kterých těžký průběh onemocnění vyžaduje pobyt v nemocnici.

Sedmdesátiletá paní Marie ještě letos nemocná nebyla, kromě čaje prý zdraví utužuje i střídáním studené a teplé vody ve sprše. Paní Jana se v chřipkové epidemii chrání hlavně kombinací různých vitamínů.

V Moravskoslezském kraji zatím epidemie nepolevila, na 100 tisíc obyvatel pořád zůstává přes 2000 nemocných, což je nad epidemickým prahem. „Nejvyšší nemocnost v tomto kalendářním týdnu byla hlášena z okresu Opava, tam ten nárůst byl teda výrazný, došlo k nárůstu nemocnosti o 34 procent,“ potvrzuje ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martínková.

Na 100 tisíc obyvatel v Opavě připadá až přes 4000 nemocných, v ostatních okresech je ale nemocnost nižší. „Poněkud příznivější situace zatím je v okresech Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek,“ pokračuje Martínková.

Z věkových skupin jsou pak nejčastěji nemocní dospívající a mladí dospělí. „K největšímu nárůstu došlo ve věkové skupině 15 až 24 let, tam ten nárůst byl téměř 41 procent. A tím, že vlastně ta epidemie probíhá, dochází i k nárůstu těch závažnějších případů,“ doplňuje ředitelka protiepidemického odboru.

Zdomácnělá prasečí chřipka

Nárůst pacientů s těžšími průběhy chřipky potvrzují i nemocnice. „Aktuálně je v Městské nemocnici Ostrava hospitalizováno 13 pacientů, z toho jeden ve vážném případu na oddělení ARO,“ říká mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská s tím, že ještě minulý týden byla v Městské nemocnici sotva polovina z aktuálního počtu.

Podle hygieniků je teď nejčastěji rozšířený druh chřipky, kterému se v roce 2009 kvůli původu říkalo prasečí chřipka. Od té doby ale virus takříkajíc zdomácněl a  stal se běžným původcem.

Spustit audio

Související