Farní kostel v Ryžovišti má zajímavou výzdobu i historii

20. srpen 2015

Víte, kde najdete oltářní výjev s vyobrazením zalátovaných kalhot? A kde míval své separované místo kat sovineckého panství? Za tím vším si musíte udělat výlet do kostela sv. Jana Křtitele v Ryžovišti na Bruntálsku.

Farní kostel v Ryžovišti rozhodně nepřehlédnete. Střed obce značně převyšuje díky 49 metrů vysoké barokní věži, ale pozoruhodný je taky svou výzdobou.

„Je to mohutná dominantní stavba, která je vidět z každé strany, ať jedete od Vajglova, ať jedete od Lomnice, od Arnoltic,“ říká místní historik František Rechtorik.

Najdete tam cenné pamětní desky na majitele sovineckého panství, fresky i umělecky vyřezávané oltáře. A kromě jiného taky speciální lavici pro sovineckého kata.

„Měl tam svoje sezení, svoje schodečky a zboku vchod, protože jako osoba nečistá nemohl do kostela hlavním vchodem. A později, když se zrušilo hrdelní právo, tak tam seděl starosta,“ dodává historik.

Kostel byl jedním z důležitých míst v rámci sovineckého panství. Už jen proto, že Ryžoviště bylo hlavním městem panství a odehrávalo se tady i politické dění.

Do kostela a jeho zajímavé historie se můžete vypravit prostřednictvím zvukového záznamu našeho rozhlasového magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.