Fojtovy vrchy. Místo, které stojí za to vidět

12. srpen 2015

V Hukvaldech na Frýdecko-Místecku najdete kopec zvaný Fojtovy vrchy. Na něm stojí zvonička a právě od ní je unikátní výhled do okolí. Z Fojťáků, jak lidé místu říkají, uvidíte Beskydy, Poodří, Ostravsko a při dobré viditelnosti taky Jeseníky. Stačí se tam na patě otočit kolem dokola.

Kopec v seznamu turisticky známých míst asi nenajdete. Hukvaldští ale takzvané Fojťáky zviditelnili. Na místě je zvonička, nově tam je naučná stezka a taky panoramatické tabule.

„To prostě ten výletník musí vidět. Je tady kruhový výhled na vše podstatné, co nabízejí Beskydy, Poodří, Ostravsko. Všechno jako na dlani. A může odtud vidět i Lysou horu, Radhošť i Praděd. Jako na dlani je tady mošnovské letiště – krásně se odtud dají sledovat Dny NATO,“ popisuje Drahoslav Koval z hukvaldského Klubu českých turistů.

Autorem zvoničky, kterou na kopci najdete, je Petr Návrat. „Tón neznáme. Je to litinový zvon, takže snad nebude lákat zloděje kovů,“ směje se. „Zvonička je to v podstatě celodřevěná – jenom taková čepice na tom kůlu krytá šindelem, který jsme koupili tady na Valašsku, ať to má ten ráz,“ vysvětluje pan Návrat, který se několikrát jel podívat do Štramberku na staré domky, aby neudělal při pokrývání nějakou chybu.

Ke zvoničce sice žádná turistická značka nevede, ale místní turisté zde budují naučnou stezku Janáček očima dětí. Výšlap na nevysoký kopec je kvůli vyhlídce odměnou pro oko a cinknutí zvonku zase potěší romantickou duši.

Další podrobnosti se dovíte poslechem magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Spustit audio