Historická tramvaj číslo 25 je po velké opravě. Poprvé na ostravské koleje vyjela před téměř 100 lety
Ostravský dopravní podnik nechal jeden z nejcennějších kusů své sbírky zrekonstruovat, aby jej mohl ukázat veřejnosti. Brzy přitom uplyne přesně 100 let od chvíle, kdy tato tramvaj v Ostravě vyjela do ostrého provozu.
S Robertem Janků z Kroužku přátel ostravské MHD vstupujeme do tramvaje číslo 25. Je nově opravená a po Ostravě jezdila už ve 20. letech minulého století.
„Není tady žádná elektronika, žádné řídící obvody, tramvaj se prostě vezme a rovnou jede. Páky, co tady jsou, nahrazují vše, co dnes dělá automatika. Řidič volí přímo jízdní a brzdový stupeň, druhou pákou ovládá ruční brzdu. Pak může sypat písek, ovládat směrovky a osvětlení. Nic jiného ve staré tramvaji není,“ popisuje Robert Janků.
Vůz byl kdysi rozdělený na dvě cestovní třídy. „Byly tady posuvné dveře, které to rozdělovaly. „Bylo to proto, když jezdili do práce úředníci z železáren nebo z šachet, aby nejeli společně s dělnickou třídou,“ vysvětluje pracovník depozitáře ostravského dopravního podniku Jiří Boháček.
Členové Kroužku přátel ostravské MHD na opravě historické tramvaje strávili několik let. „Kdybychom celou tu opravu shrnuli, tak jsme v milionových částkách. Teď je tramvaj v podstatě dokončená, zbývají už jen nějaké drobné detaily,“ dodává Boháček.
Takzvaná pětadvacítka je jedním z nejcennějších kusů historické sbírky dopravního podniku. Celkem jich má více než 35 a v budoucnu by pro ně mohlo vzniknout muzeum.
Související
-
Nejstarším exponátem depa historických vozidel DP Ostrava je...
Ostrava byla koncem 19. století jedna z nejvíce se rozvíjejících průmyslových oblastí u nás. Stále větší nárůst obyvatelstva, dolů a dalších závodů si vynutil efekt...
-
OBRAZEM: Vzpomínky na tramvajovou trať v Petřkovicích
Dodnes jsou viditelné zbytky bývalé tramvajové trati v ostravských Petřkovicích. Zachovala se například montážní jáma pro údržbu tramvají. Trať vedla do Hlučína.
-
Ostravská MHD bude mít muzeum. Město chce, aby bylo interaktivní a zajímavé pro celé rodiny
Ostrava se rozhodla vybudovat muzeum dopravy. Stát by mělo vedle vlakového nádraží v Přívoze. Radní schválili vypsání soutěže na kreativní návrh. Přímo také oslovil...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.