Hlasatelka a režisérka Pavla Pešatová slaví pětaosmdesát

Před mikrofon přišla poprvé v roce 1949, to v dětském rozhlasovém činoherním souboru, který vedl Ivo Stolařík, a s občasnými odskoky na estrádní pódia nebo na televizní obrazovku rozhlasové vlny neopustila dodnes.

Režii se Pavla Pešatová začala naplno věnovat v devadesátých letech. Podepsaná je pod 300 tituly. Další stovky režijních dohledů, které kdysi vyžadovalo živé vysílání, služeb v hlasatelně a čtení průvodního slova k pořadům, což patřilo k hlasatelským povinnostem, v to nepočítaje.

Mezi její záslužné počíny patří například Hrátky s operetou a muzikálem, což byly vlastně pozvánky do divadel v okruhu působnosti ostravského rozhlasu. Navázala jimi na cyklus pořadů z dějin ostravské operety, které připravoval Alois Kachel.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová