Všechno má svůj začátek. A taky konec. I naše Tóny
Pět let jsme týden co týden poskakovali mezi regály naší fonotéky a nacházeli v ní poklady téměř zapomenuté. To slovo téměř bych zdůraznil. Když si vezmeme zhruba 50 vysílání do roka a v nich v průměru čtyři oprášené kousky, to máme cirka 200 skladeb ročně krát pět - to je kolik? No strašně moc, vychází mi tisíc.
A taky týden co týden jsme začínali znělkou - Na koníčku, úryvkem parafráze lidové písničky Koupím já si koně vraný z pera Vladimíra Figara.
A ze všech koled mám nejraději Veselé vánoční hody. Protože se všem na vědomí dává prostý a přitom nejkrásnější fakt: že se lidem narodilo děťátko. Naše Tóny se narodily v lednu 2018 a po pěti letech končí.
Nemusíme smutnit, můj koníčku, našeho díla se jistě někdo chopí a dál bude hledat to, co jsme v ostravské rozhlasové fonotéce nacházeli my: že totiž práce našich předchůdců, třeba Pavla Staňka, Františka Trnky a Hany Zagorové, vytvořila Kouzelný obraz. A nejen o Vánocích. Tak se mějme kouzelně.
Související
-
Václav Bělohlavý se s rozhlasem rozloučil koncertem Malé černé hudby
Malá černá hudba z Karviné. Právě tu si vybral náš „dechovkový guru“ Václav Bělohlavý na rozloučení s rozhlasem, se kterým spojil celý svůj profesní život, a možná i víc.
-
Vzpomínka na Vladimíra Figara
Měl by právě pětasedmdesát. Když na jaře 1989 odešel, byl na vrcholu tvůrčích sil, vždyť měl sotva pětačtyřicet. Stihl toho hodně, ORO, Flamingo, JORO i vlastní Trio.
-
Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Vzpomínky, zážitky a příběhy rozhlasáků, kteří se navždy zapsali do historie ostravského rádia. Seriál vznikl u příležitosti 90. výročí zahájení vysílání z Ostravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka