Všechno má svůj začátek. A taky konec. I naše Tóny

19. prosinec 2022

Pět let jsme týden co týden poskakovali mezi regály naší fonotéky a nacházeli v ní poklady téměř zapomenuté. To slovo téměř bych zdůraznil. Když si vezmeme zhruba 50 vysílání do roka a v nich v průměru čtyři oprášené kousky, to máme cirka 200 skladeb ročně krát pět - to je kolik? No strašně moc, vychází mi tisíc.

A taky týden co týden jsme začínali znělkou - Na koníčku, úryvkem parafráze lidové písničky Koupím já si koně vraný z pera Vladimíra Figara.

Václav Bělohlavý

A ze všech koled mám nejraději Veselé vánoční hody. Protože se všem na vědomí dává prostý a přitom nejkrásnější fakt: že se lidem narodilo děťátko. Naše Tóny se narodily v lednu 2018 a po pěti letech končí.

Nemusíme smutnit, můj koníčku, našeho díla se jistě někdo chopí a dál bude hledat to, co jsme v ostravské rozhlasové fonotéce nacházeli my: že totiž práce našich předchůdců, třeba Pavla Staňka, Františka Trnky a Hany Zagorové, vytvořila Kouzelný obraz. A nejen o Vánocích. Tak se mějme kouzelně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.