Hypertenze patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu. Jak správně změřit krevní tlak?
Naším hostem je Jan Václavík, lékař z Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Spolu s ním probereme arteriální hypertenzi čili vysoký krevní tlak. Jde o diagnózu, která patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu, postihuje až čtvrtinu dospělé populace a představuje závažný zdravotní problém.
Jak a čím si správně měřit tlak v domácích podmínkách? „Není potřeba si tlak měřit pořád. Ideální je udělat si takový týdenní průřez, kdy si tlak měříte dvakrát denně – ráno a večer vždy před užitím léků – a to tak, že si na pět minut sednete, zklidníte se, nemluvíte a změříte si tlak jednou a za minutu podruhé. Všechny ty hodnoty za týden si napíšete na papír, potom vyškrtnete první den a z toho druhého až sedmého dne spočítáte průměrnou hodnotu. Tato hodnota je velmi kvalitní a lékařům dává jasný návod, jestli s tím tlakem mají něco dělat,“ vysvětluje Václavík.
Druhou věcí je, čím si tlak měřit. Přístrojů je celá řada. „Bohužel ne všechny jsou takzvaně validované. A v tomto případě bych uvedl takovou nevýdělečnou organizaci Stride BP, která uvádí, které ty tlakoměry jsou vhodné,“ dodává lékař.
Související
-
Lékárna: Pohybové aktivity jsou důležité i doma a v každém věku
Můžeme začít aktivně sportovat i v pozdějším věku? A jaký sport je pro dříve narozené vhodný?
-
Dostatečný přísun vitamínů je jedinou účinnou obranou proti nemocem
Internista Radan Gocal poradí, jak posilovat imunitu organizmu. Téma stále aktuální nejen v covidové době.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.