Hypertenze patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu. Jak správně změřit krevní tlak?

22. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Václavík, lékař z interní a kardiologické kliniky ostravské fakultní nemocnice

Naším hostem je Jan Václavík, lékař z Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Spolu s ním probereme arteriální hypertenzi čili vysoký krevní tlak. Jde o diagnózu, která patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu, postihuje až čtvrtinu dospělé populace a představuje závažný zdravotní problém.

Jak a čím si správně měřit tlak v domácích podmínkách? „Není potřeba si tlak měřit pořád. Ideální je udělat si takový týdenní průřez, kdy si tlak měříte dvakrát denně – ráno a večer vždy před užitím léků – a to tak, že si na pět minut sednete, zklidníte se, nemluvíte a změříte si tlak jednou a za minutu podruhé. Všechny ty hodnoty za týden si napíšete na papír, potom vyškrtnete první den a z toho druhého až sedmého dne spočítáte průměrnou hodnotu. Tato hodnota je velmi kvalitní a lékařům dává jasný návod, jestli s tím tlakem mají něco dělat,“ vysvětluje Václavík.

Druhou věcí je, čím si tlak měřit. Přístrojů je celá řada. „Bohužel ne všechny jsou takzvaně validované. A v tomto případě bych uvedl takovou nevýdělečnou organizaci Stride BP, která uvádí, které ty tlakoměry jsou vhodné,“ dodává lékař.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?