I pomoc v povodněmi postižených oblastech má svá pravidla. Poradíme, jak se zapojit
Pomoc lidem zasaženým povodněmi nabízí neziskové organizace, kraje a stát nebo taky Skauti a Potravinové banky. A lidi chtějí pomáhat i jako dobrovolníci.
Může pomáhat opravdu každý?
Ano, ale i tady platí poučka - pomáhej, pokud ty sám jsi v bezpečí! Vydávat se tedy na vlastní pěst do míst, kde je stále rozvodněná řeka, rozhodně není dobrý nápad. Taková pomoc dobrovolníka by pak mohla zaměstnat záchranáře.
Jak a kde tedy pomáhat organizovaně?
Organizace, které se do humanitární pomoci zapojují, už základní informace vyvěsili na své internetové stránky. Konkrétně - dobrovolníky shání třeba Diakonie, Charita, ADRA nebo Český červený kříž. Stejně tak pomoc v některých případech shánějí i samotné obce.
Čtěte také
Reagují na to i sociální sítě?
Samozřejmě, i tam humanitární organizace zveřejňují svou poptávku. Ale taky tam pomoc nabízejí lidé z různých povodňových skupin - jde třeba o řemeslníky a lidi, kteří mají bagr nebo traktor.
S čím konkrétní by zájemci mohli pomoci?
Třeba s distribucí materiální pomoci, nebo s organizováním prací v zasažené obci. V té první fázi, kdy opadává voda, jde hlavně o odstraňování bahna, oklepáváním mokrých omítek a vyklízení postižených domácností. Důležitá je i psychická podpora lidí postižených velkou vodou - v zásadě jde o to, aby věděli, že na to nemusí být sami.
Na co si dát jako dobrovolník pozor?
Přesto, že jde o pomoc mimo bezprostřední riziko, je stále potřeba myslet na vlastní bezpečí, předcházet zbytečným zraněním, používat ochranné pomůcky, které zabrání kontaktu s kontaminovanou vodou a bahnem. Vhodné je přivézt si s sebou vlastní zásobu pitné vody a třeba i nějaké trvanlivé potraviny, protože na místě jich může být nedostatek.
Jak dobrovolnictví skloubit s prací? Musí mi zaměstnavatel poskytnout volno?
Zákon říká, že pokud při povodních poskytujete pomoc v pracovní době, je vám zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno na dobu nezbytně nutnou. Je nutné dodat, že bez nároku na mzdu. Jde o takzvanou "překážku v práci". Musíte ji zaměstnavateli nahlásit a později taky doložit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.