Itálie je víc než země, je to cit. Putování nejen tam s fotografem i diplomatem Pavlem Koppem
Na Sicílii, do Palerma, ale nejen do Itálie kde prožil 8 let. Také do San Marina i na Maltu kam jezdil jako diplomat. Čím se liší ulice v Japonsku a třeba v Norsku a jak se rodila kniha s jeho fotografiemi, ke kterým texty připojil Miroslav Horníček.
O tom všem a mnohem víc v dalším vydání pořadu "Na cestách" s hostem Pavlem Koppem, fotografem, diplomatem i cestovatelem.
Itálie je víc než země…
Čtěte také
"Itálie je víc než země, je to cit" - toto motto provází Pavla Koppa spoustu let. Tak jako fotoaparát. Už při první cestě byl vybaven dostatečným množstvím teoretických znalostí. Vystudoval totiž obor filmové a televizní techniky na ČVUT v Praze.
A věrnou "kamarádkou" na cestách se mu stala jeho "leica". Apeninský poloostrov mu učaroval a tak není divu, že převážně o něm si povídáme i při cestování na rozhlasových vlnách.
Kouzlo ulice
Pavel Kopp při svých cestách světem nejraději sleduje běžný život na ulicích. Tomu podle něj také asi nejvíc sluší fotografie černobílá. I proto mému hostu tak zamlouvaly černobílé svitkové filmy z mého cestovatelského kufříku.
Také na ně ještě kdysi zachycoval pomíjivé, zdánlivě obyčejné okamžiky, které často my ostatní míjíme bez povšimnutí.
Jiná v Japonsku a jiná zase v Norsku
Čtěte také
Je to nesmírně zajímavé putování světem, kterého můžete být v pořadu s Pavlem Koppem účastníky. A neomezujeme se jen na jeho oblíbenou Itálii, vydáme se i do Japonska a vedle zmínky o vysokém počtu sebevražd v zemi porovnáme i "cvrkot" na ulicích se životem ulic v Norsku.
Když ale Itálie má pro mého hosta u mikrofonu tak magickou sílu, že se tam neustále - jako on - vracíme. Nejen do Říma, ale i na Sicílii, do Palerma.
Na pozvání starosty Palerma
Italská Sicílie nemá mezi veřejnosti nejen u nás zrovna nejlepší pověst. Může za to mafie, ale jak i v pořadu "Na cestách" tvrdí Pavel Kopp, už to neplatí. Pro něj je to destinace zaslíbená, tím spíš, že ho nafotit snímky z města pozval samotný starosta Palerma.
Až tak ho práce českého fotografa zaujala. Páté největší italské město se mu podařilo ukázat ve velice výstižných obrazech.
Itálie i s Miroslavem Horníčkem
Uslyšíte také, jak došlo k unikátnímu spojení fotografií Pavla Koppa a textů jeho později už přítele Miroslava Horníčka. Ten prý mu řekl - já o Itálii nic nevím, ale budu si vymýšlet příběhy lidí, které jsi vyfotil". Kniha vyšla i v italštině a pokřtila ji, což také připomeneme v pořadu "Na cestách" herečka Giulietta Masina.
Florida i s diplomatem na Maltu
Jak už jsem předeslal, vedle Itálie se při rozhlasovém cestování vydáme i do dalších zemí. Zavítáme na Floridu, ale bude mne zajímat také, jak cestuje světem diplomat. Funguje kouzlo diplomatické vlaječky na limuzíně?
Čtěte také
Dovíte se z vysílání, tak jako zážitky Pavla Koppa z Malty, která patřilo do jeho diplomatického portfolia ve funkci velvyslance v Římě. Tématicky nám můj malý model ikonického autobusu právně z Malty.
Na cestách s Pavlem Koppem budeme tradičně na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice v pondělí po zprávách v 18:00. A pokud nestihnete premiéru s magickým datem 9.9.2024, můžete si nás naladit v audio archivu pořadu. Těšíme se na Vás.
Související
-
Dívka jménem Zářící oči. Veronika Valterová putuje za indiánskou exotikou do Dakoty i do Ekvádoru
Divoký Západ, indiáni, koně - to byl nejprve vysněný svět Veroniky Valterové v dětství. Ale ona sny velice brzo proměnila ve skutečnost.
-
Jitka Ferbrová si vyzkoušela, jak „chutná” Mont Blanc nebo Matterhorn a ví, že i hory chtějí respekt
Na cestách s MUDr. Jitkou Ferbrovou z Lázní Bělohrad. Miluje hory, ale z vody má respekt. V repríze vysíláme pořad, ve kterém jsme putovali světem s rodačkou ze Šumavy.
-
S Petrem Voldánem se tentokrát vydáme za “Kanál” a naším cílem bude Londýn, hlavní město Británie
S dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem ČT se vydáme opět do světa - tentokrát za “Kanál” a cílem bude hlavně Londýn.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.